Halı Yıkama İşlemleri


Halıların bilinçsiz halı yıkamacılar tarafından temizlenmesi, ya da evde  yanlış temizlik işlemleri uygulanması sonucunda,  hem sağlığınızı etkileyecek, hem de halınızın ömrünü azaltacak olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Ev de yapılan halı yıkama işlemlerinde, halı yüzeyinin parlak görüntüsü yanıltır, aslında kirler ve lekeler çıkmamıştır. Halınızın yüzeyindeki kirlerin dibe itilmesiyle geçici ve yanıltıcı parlaklık elde edilmiştir. Bununla birlikte halının tam kurutulmaması, halı dokularının her geçen gün zayıflamasına ve zaman içinde kopmasına neden olabilir. Ayrıca nemin etkisiyle sağlık açısından tehlikeli olabilecek mikroorganizma faaliyetleri içinde uygun bir zemin hazırlanmış olur. Bütün bu uygulamalar esnasında halılarınızın ilk günkü gibi canlı kalması ve yıpratılmaması önemlidir. Evde yapılan işlemler ve niteliksiz tesislerde yapılan halı yıkama işlemleri halınıza büyük zararlar vermekte ve ilk günkü parlaklık elde edilememektedir.

Halılarınızın temizliğinde; halınıza uygun en doğru halı yıkama tekniklerini uygulayan, mutlak suretle tecrübeli ve tesisi olan halı yıkama fabrikalarını tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Halı yıkama yapacak olan firma bu iş için ehliyetli olmalı ve iyi bir kadroya sahip olmalıdır. Çünkü halı yıkama itina gerektiren bir iştir. Halı yıkama işlemlerinin yaptırılacağı firmada; Halı yıkama donanım, tesis, nitelikli personel ve ücretsiz servis imkânı gibi kriterler aranmalı ve yapılacak işlemler üzerinde önemle durulmalıdır. Hangi halı şampuanı ve kimyevi maddeler ile yıkadıkları mutlaka sorulmalıdır. Yeni teknolojiye tam uyum gösteremeyen firmalar yaptıkları halı yıkama işlemlerinde olumsuz sonuçlara neden olmakta ve bu durum müşteri mağduriyeti olarak geri dönmektedir. Sizde halı yıkama mağduru olmamak için doğru tercihlerde bulunmalısınız. Ücretsiz servislerimizle evlerinizden alınan halılar, zamanla halı bünyesine nüfus etmiş toz ve partiküllerden Halı yıkama arındırılmak için çırpma ve vakum ile üzerindeki her türlü toz, kum ve yabanı maddelerden arındırılır.

 Toz dolabından tozlarından arındırılmış bir şekilde çıkan halılar, detaylı temizlik ve mikroplardan arındırılmak için ilaçlı dezenfekte havuzlarında dinlendirilir.
İlaçlı dezenfekte havuzundan çıkan halılar, fırçalama makinesiyle ve özel kokulu şampuanlarla fırçalanır ve durulanır. Kullanılan ilaç ve şampuanlar insan sağlığına zarar vermeyen özel üretilmiş ürünlerdir.
Fırçalama sonrasında halılar, yüksek devirli santrifüj – sıkma makinelerinde sıkılarak bünyesindeki sudan arındırılır.Halı yıkama
Santrifüj – Sıkma makinelerinden çıkan halılar, kuru ve sıcak hava üfleyen ve çıkan nemli havayı çeken kurutma odalarında halının cinsine göre uygun sıcaklık ve uygun sürede kurutulur. Halı yıkama
Kurutma odalarında tutulan halılar, kalite kontrolden geçirildikten Halı yıkama sonra süpürülüp yatımına taranır ve poşetlenir.