Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?


Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?
Öncelikle kanın mümkün olduğu kadar fazla kısmını soğuk suyla ıslatmış olduğunuz temiz ve beyaz bir bez veya kağıt havluya tamponlayarak (ovalamadan bastırarak) emdirin.
Bütün işlem boyunca kan lekesi olan bölgeyi ovmamaya gayret gösterin. Ovarak kan lekesinin halı elyafının içine yerleşmesine neden olabilirsiniz. Ayrıca, lekenin az bulunduğu kenarından ortasına doğru çalışarak kan lekesinin yayılmasını engelleyin.
Bez veya kağıt havluyu ara sıra değiştirerek halıdan artık kan geçmeyinceye kadar işlemi tekrarlayın.
Sonra bir çay kaşığı ağartıcı ve alkali içermeyen deterjan ve bir bardak soğuk su kullanarak bir karışım hazırlayın.
Hazırladığınız karışımı; temiz bir bez, kağıt havlu veya süngere emdirdikten sonra halıdaki veya koltuktaki kan lekesi üzerinde doğrudan uygulayın. Bu işlem sırasında lekeyi yaymamaya veya sert bir şekilde ovalamamaya dikkat edin, aksi taktirde halının elyafına zarar verebilirsiniz. Zarar gören elyaf leke tutacaktır.
Son aşamada mümkün olan en az suyla halıyı durulayın ve halıda kalan nemi, kuru ve temiz bir pamuklu bez veya kağut havlu ile tamponlayarak alın. Eğer fanınız varsa, fanı soğuk hava üfler vaziyette ıslanmış bölgenin üzerine tutarak kurumasını hızlandırabilirsiniz.
Halıdaki Daha Zorlu Kan Lekesi Nasıl Çıkar?
Eğer yukarıdaki işlemlerden sonra halıdan kan lekesi çıkmazsa, bir yemek kaşığı amonyak esaslı temizleyiciyi yarım bardak soğuk suyla karıştırın.
Hazırladığınız karışımı yukarıdaki uygulamada olduğu gibi bir bez veya kâğıt havluya emdirdikten sonra halıdaki kan lekesi üzerinde bastırın ve kan lekesinin halı elyafı tarafından emilmesini sağlayın.
Az soğuk su ile halıda kan lekesi için işlem yaptığınız bölümünü durulayın.
Halıda kalan nemi, kuru ve temiz bir bezle tamponlayarak alın.