Pendik Bünyan Halısı Yıkama


Pendik Bünyan halısı yıkama

          Bünyan halılarda zemin kısmı iki bölümden yapılmıştır. 1. kısım kenar suların ve kolaonların olduğudur. ikinci kısım ise orta yani iç mekandır. iki bölümde birbirine uyumludur. bünyan halıda kullanılan bordürler bölgeye göre farklılık gösterebilir. Bazı bölgelerde 3 sıra olurken bazı bölgede  7-8 sıra olabilir. Temeli Orta Asya ya dayanan bünyan halı zamanla yurdumuzda ki kültürel ve sosyal değişimlerin sonucu gelişimini tamamlamıştır. 1900 lü yılların başında malzeme olarak suni boya kullanılmış yün iplikler ve pamuk iplikleri kullanılmıştır. Yine bu dönemde kullanılan motifler geometrik ve simetriktir. Aynı zamanda bir motifin ardarda sıralanması ile yapılan düzenlemelerde vardır.

       Bünyan halılarının ebatları genelde aynıdır. Boy enin 1.5 katı olmaktadır. Bu halıların en boy oranlarına görede farklı isimleri vardır.

Motif çeşidi bakımından ise Bünyan halıları 3 grupta toplanır:

Çiçekli: 1. İnce çiçekli (empirme) 2. İri çiçekli (Bademli ve Farahan)

Geometrik Motifli: Kazak (Sandıklı) Şirvan, Buhara ve Ladik gibi eski tarihi motifler, bulundukları şehrin isimlerini almışlardır.

Göbekli: Bu gruptaki halılar, Kazan Lalezar, Hayali Üzümlü gibi çeşitli isimler alırlar. Bünyan Halıları’nın cm2’sinde ortalama 16-30 ilmek bulunmaktadır. Halının cm2’sinde ilmek sayısı ne kadar fazla olursa kalitesi o oranda iyi olur.